Osnovne informacije o premenstrualnom sindromu poznatijem kao PMS.

Sve o PMS-u

Šta je premenstralni sindrom?

Premenstrualni sindrom je skup fizičkih i psiholoških simptoma koji mogu da se pojave do 2 nedelje pre očekivane menstruacije. Simptomi jenjavaju po dobijanju, a definitivno prestaju po završetku menstruacije.

Koji se simptomi mogu javiti?

Postoje dve vrste simptoma psihološki i fizički.

– Psihološki simptomi uključuju: napetost, promenu raspoloženja,depresivnost i razdražljivost, osećaj uznemirenosti, anksioznosti ili naglašenih emocija, umor, nesanicu, gubitak samopouzdanja. Može doći do promene apetita i libida.

– Fizički simptomi uključuju: napetost dojki i/ili bolnost, osećaj naduvenosti, oticanje stopala ili dlanova, glavobolje, pojava akni.

Većina žena nema sve ove simptome već samo određene. Uglavnom se ponavljaju svakog meseca, a nekad dođe i do odstupanja ili promene simptoma.

Kod 5-10% žena su u toj meri izraženi da ih remete u svakodnevnim aktivnostima.

Da li postoje neki posebni testovi za dijagnostikovanje PMS-a?

Ne postoje testovi, već se dijagnoza bazira isključivo na simptomima koje osetite.

Najčešće se javljaju nakon ovulacije, što je otprilike dve nedelje pre ciklusa, da bi se pojačavali kako se ciklus približava, a nestaju tri do pet dana po dobijanju menstracije.

Šta prouzrokuje PMS?

Ne zna se tačno šta prouzrokuje PMS ili zašto se kod nekih žena burnije manifestuje od drugih.

Veruje se da je u pitanju kombinacija hormona, genetike, ishrane i psiholoških faktora.

Kako ublažiti PMS?

Simptomi se ponekad mogu ublažiti promenom u ishrani, vežbanju i svakodnevnim aktivnostima.

– Korigujte ishranu: uzimajte manje i češće obroke kako bi izbegli osećaj naduvenosti stomaka.

Ograničite uzimanje soli i začinjene hrane.

Povećajte unos svežih namirnica voća, povrća i žitarica celog zrna.

Birajte hranu bogatu kalcijumom.

Izbegavajte kafu i alkohol. Kofein može pojačati razdražljivost, nervozu i nesanicu.

Žene bi takođe trebale da izbegavaju nikotin, jer pored ostalih zdravstvenih rizika,

na simptome PMS-a može uticati slično kao kofein.

– Suplementi koje možete uzimati da umajite simptome su:

Kalcijum. Dozvoljeno je do 1200 mg dnevno, a može pomoći redukciji fizičkih i psiholoških simptoma PMA-a. Dugotrajno i redovno uzimanje kalcijuma takođe pomaže u prevenciji osteoporoze.

Magnezijum. Doza od 400 mg dnevno može pomoći u eliminaciji tečnosti iz organizma, napetosti u dojkama i naduvenosti.

Vitamin B-6. Dnevna doza od 50-100 mg može pomoći kod mučnina za vreme PMS-a.

Vitamin E. U dozi od 400 IJ dnevno, može olakšati simptome, na taj način što podstiče proizvodnju prostangladina, hormona koji opušta glatke mišiće i na taj način olakšava grčeve u donjem stomaku i bol u dojkama.

– Uvrstite vežbanje u svakodnevne aktivnosti

Utrošite najmanje 30 minuta dnevno na pešačenje, vožnju bicikla plivanje, aerobik ili neku drugu aktivnost. Redovne aktivnosti mogu pomoći u poboljšanju vašeg celokupnog zdravlja i ublažiti simptome kao što su umor i depresivno raspoloženje.

– Umanjite stres. Iako stres ne prouzrokuje PMS, može dovesti do pogoršavanja simptoma.

Tehnike relaksacije kao što su meditacija i joga su veoma efikasne u oslobađanju

od stresa.

Primena lekova u olakšavanju PMS-a

Vaš ginekolog Vam može preporučiti određene kontraceptivne tablete koje umanjuju simptome kao što su grčevi i nadutost dojki.

Od ostalih lekova se primenjuje simptomatska terapija, tj. lekovi protiv bolova.